Gabiony

Gabiony

Gabiony to kosze zbudowane z arkuszy siatek zgrzewanych połączonych spiralami, klipsami lub drutem wiązałkowym. Gabiony najczęściej wypełnia się kamieniem łamanym, ale można także używać innych materiałów, takich jak szkło, drewno czy otoczaki.

Pierwotnie gabiony wykorzystywane były głównie w infrastrukturze jako konstrukcje oporowe zapobiegające osuwaniu się ziemi lub innych materiałów skalnych. Wzmacniają skarpy przy drogach, umacniają brzegi rzek.

Gabiony mogą również pełnić rolę ekranów dżwiękoszczelnych, zastępując konstrukcje stalowe. Gabiony Soundblock ustawione wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu tłumią lub odbijają większość hałasów generowanych przez samochody.

W ostatnich latach gabiony coraz śmielej wkraczają również w małą architekturę: urozmaicają prywatne ogrody i miejskie parki, czy tworzą enklawy prywatności.

Z gabionów można wykonać oryginalne meble ogrodowe, wypełniając kosze różnorodnym materiałem: kolorowym szkłem, pociętymi pniakami drzew, otoczakami o różnych wielkościach i barwach. W ten sposób zwykły ogrodowy kącik grillowy lub stół z krzesłami zmieni się w element architektoniczny przyciągający uwagę gości.

Bardzo ciekwaym zastosowaniem gabionów jest wykonanie z nich zewnętrznej lub wewnętrznej okładziny na ścianach budynków. Kosze gabionowe lub trapionowe o niewielkiej szerokości umieszcza się przy ścianie i wypełnia dowolnym materiałem. Gabiony wypełnione kamieniem łamanym lub lawą nadają budynkom niepowtarzalnego uroku.

Gabiony mogą zastąpić również niektóre elementy ogrodzenia. Z koszy gabionowych można wykonać podmurówkę oraz słupy, a do drutów gabionów przymocować przęsła panelowe. Dodatkową atrakcję będzie stanowić warstwa podświetlonego szkła umieszczona w górnej części słupów gabionowych. W nocy takie oświetlenie poprowadzi nas prosto do domu!

kadr_3

Zenturo 

Bardzo kreatywnym narzędziem do kształtowania przestrzeni ogrodu oraz krajobrazu miejskiego są murki z paneli Zenturo. Do ich utworzenia wykorzystuje się prostokątne słupki stalowe wyposażone w kapturek. Do dwóch boków słupków przymocowuje się panele Zenturo, a powstałą przestrzeń wypełnia różnorodnym materiałem (kamieniami, liśćmi, korą, itp). Szerokość murku odpowieda szerokości słupków (czyli 120 cm).

kadr_4

Donice gabionowe

Donice gabionowe to nowoczesne elementy małej architektury ogrodowej znajdujące zastosowanie w dekoracji ogrodów, tarasów, balkonów oraz wnętrz. Są to kosze z drutu które można wypełnić dowolnym materiałem, najczęściej kamieniami o różnych kształtach, kolorach i wymiarach. Możemy również, tworzyć różnorodne kompozycje i wzory także z innych materiałów, np. szkła, drewna, kory i szyszek. Najważniejsze, aby zawartość donicy dobrze komponowała się z otoczeniem.

kadr_14.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij